Liczący niecałe 100 tysięcy mieszkańców, położony na prawym brzegu Wisły, Grudziądz zaliczany jest do grona najpiękniejszych miast Pomorza. Podziw budzi bogata przeszłość grodu oraz troska włodarzy o przyszłość grudziądzan. Podczas wycieczki po zabytkach miasta warto odwiedzić cmentarze – tu zatrzymał się czas, a mogiły dawnych mieszkańców opowiadają o dziejach Grudziądza.

Grudziądz – cmentarze zabytkowe i czynne

Do końca XIX wieku w mieście działał jeden cmentarz ewangelicki oraz dwie nekropolie katolickie. Rozwój urbanistyczny Grudziądza zmusił władze miasta do wytyczenia nowych cmentarzy. Wybrano miejsce za laskiem miejskim (od roku 1907 jest on parkiem) – cmentarze ewangelicki i katolicki sąsiadowały ze sobą. Często używano nazwy Cmentarz Centralny.
Stare nekropolie ze śródmieścia zostały zamknięte, a ich likwidacja nastąpiła po II wojnie. Poza nowym cmentarzem działały mniejsze nekropolie wyznaniowe w różnych dzielnicach oraz cmentarze garnizonowy i więzienny. Do czasów II wojny istniał także cmentarz żydowski. W roku 2002 uznano, że Cmentarz Centralny jest za mały. Nowa nekropolia komunalna powstała w Kobylance przy ulicy Jaskółczej. Obecnie Kobylanka jest w granicach administracyjnych Grudziądza.

Jaki zakład pogrzebowy w Grudziądzu wybrać?

Na Kobylance odbywa się najwięcej pochówków. Cmentarz Centralny jest jeszcze czynny, ale tylko dla posiadaczy rezerwacji lub grobowców rodzinnych.
W Grudziądzu co rok umiera niemal 1000 osób, więc codziennie kilka rodzin staje przed problemem wyboru firmy, która zorganizuje pochówek.

Najbardziej szanowaną i uznaną firmą funeralną jest w Grudziądzu zakład „Animus”. W tłumaczeniu z łaciny oznacza to „serce”. Nazwa nie jest przypadkowa. Serce, jako nośnik i wyznacznik najważniejszych ludzkich emocji, jest symbolem oddania, szacunku, miłości. Tak zakład pogrzebowy „Animus”„ traktuje swoją misję: pełen profesjonalizm przy oddawaniu ostatniego hołdu Zmarłym oraz poszanowanie uczuć rodziny i żałobników.

Strona zakładu: https://animus-grudziadz.pl/ jest zbiorem dokładnych informacji o zakresie usług świadczonych przez firmę. Tu także można znaleźć porady dotyczące organizacji pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, testamentu, ochrony przed koronawirusem w czasie ceremonii oraz mnóstwo ciekawostek na temat obrzędów pogrzebowych, zwyczajów i tradycji związanymi ze śmiercią.

W zakładce epitafia znajdują się informacje o zgonach, przypominane są rocznice urodzin oraz śmierci. Ciekawostką jest usługa epitafium przez SMS dla bliskich. Na stronie https://animus-grudziadz.pl/ zakłada się link ze zdjęciem oraz informacjami dotyczącymi zgonu i pogrzebu, a następnie rozsyła się go do rodziny i znajomych.

Kategorie: Zakłady pogrzebowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Zakłady pogrzebowe

Oferta usług pogrzebowych w Tarnobrzegu

Usługi pogrzebowe świadczone są na wysokim poziomie jakościowym przez wyspecjalizowane w tym zakłady pogrzebowe. Funkcjonują one na terenie bardzo różnych miast, miejscowości oraz wsi, na przykład w mieście takim jak Tarnobrzeg. Oferta usług Zakład pogrzebowy Czytaj więcej…

Zakłady pogrzebowe

Pochówek w trumnie czy urnie – co wybrać?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dużym wstrząsem, nawet wtedy, kiedy bliscy wydają się być przygotowani na tę okoliczność. Piękny pogrzeb jest najlepszym podziękowaniem za całe życie i dobro, jakiego można było doświadczyć od zmarłego. Urna Czytaj więcej…

Zakłady pogrzebowe

Białystok – profesjonalne usługi pogrzebowe

Śmierć bliskiej naszemu sercu osoby to bardzo bolesne oraz traumatyczne wydarzenie. W tych trudnych chwilach najbliższa rodzina, aby godnie oraz z należytą czcią pożegnać Zmarłego musi zająć się zorganizowaniem uroczystości pogrzebowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich Czytaj więcej…