Liczący niecałe 100 tysięcy mieszkańców, położony na prawym brzegu Wisły, Grudziądz zaliczany jest do grona najpiękniejszych miast Pomorza. Podziw budzi bogata przeszłość grodu oraz troska włodarzy o przyszłość grudziądzan. Podczas wycieczki po zabytkach miasta warto odwiedzić cmentarze – tu zatrzymał się czas, a mogiły dawnych mieszkańców opowiadają o dziejach Grudziądza.

Grudziądz – cmentarze zabytkowe i czynne

Do końca XIX wieku w mieście działał jeden cmentarz ewangelicki oraz dwie nekropolie katolickie. Rozwój urbanistyczny Grudziądza zmusił władze miasta do wytyczenia nowych cmentarzy. Wybrano miejsce za laskiem miejskim (od roku 1907 jest on parkiem) – cmentarze ewangelicki i katolicki sąsiadowały ze sobą. Często używano nazwy Cmentarz Centralny.
Stare nekropolie ze śródmieścia zostały zamknięte, a ich likwidacja nastąpiła po II wojnie. Poza nowym cmentarzem działały mniejsze nekropolie wyznaniowe w różnych dzielnicach oraz cmentarze garnizonowy i więzienny. Do czasów II wojny istniał także cmentarz żydowski. W roku 2002 uznano, że Cmentarz Centralny jest za mały. Nowa nekropolia komunalna powstała w Kobylance przy ulicy Jaskółczej. Obecnie Kobylanka jest w granicach administracyjnych Grudziądza.

Jaki zakład pogrzebowy w Grudziądzu wybrać?

Na Kobylance odbywa się najwięcej pochówków. Cmentarz Centralny jest jeszcze czynny, ale tylko dla posiadaczy rezerwacji lub grobowców rodzinnych.
W Grudziądzu co rok umiera niemal 1000 osób, więc codziennie kilka rodzin staje przed problemem wyboru firmy, która zorganizuje pochówek.

Najbardziej szanowaną i uznaną firmą funeralną jest w Grudziądzu zakład „Animus”. W tłumaczeniu z łaciny oznacza to „serce”. Nazwa nie jest przypadkowa. Serce, jako nośnik i wyznacznik najważniejszych ludzkich emocji, jest symbolem oddania, szacunku, miłości. Tak zakład pogrzebowy „Animus”„ traktuje swoją misję: pełen profesjonalizm przy oddawaniu ostatniego hołdu Zmarłym oraz poszanowanie uczuć rodziny i żałobników.

Strona zakładu: https://animus-grudziadz.pl/ jest zbiorem dokładnych informacji o zakresie usług świadczonych przez firmę. Tu także można znaleźć porady dotyczące organizacji pogrzebu, uzyskania zasiłku pogrzebowego, testamentu, ochrony przed koronawirusem w czasie ceremonii oraz mnóstwo ciekawostek na temat obrzędów pogrzebowych, zwyczajów i tradycji związanymi ze śmiercią.

W zakładce epitafia znajdują się informacje o zgonach, przypominane są rocznice urodzin oraz śmierci. Ciekawostką jest usługa epitafium przez SMS dla bliskich. Na stronie https://animus-grudziadz.pl/ zakłada się link ze zdjęciem oraz informacjami dotyczącymi zgonu i pogrzebu, a następnie rozsyła się go do rodziny i znajomych.

Kategorie: Zakłady pogrzebowe

1 Comment

firmy z Grudziądza · 5 listopada 2020 o 11:18

Mi ta strona dużo dała, widzę, że w Grudziądzu jest wyróżniona firma Animus o której piszecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Zakłady pogrzebowe

Ile kosztuje przygotowanie zwłok do pochówku?

Usługi pogrzebowe Oleśnica generują zróżnicowane koszty – ważne jest to, aby wybrać godne zaufania przedsiębiorstwo, które zagwarantuje korzystne warunki współpracy. Wiadomym jest, że zasiłek pogrzebowy nie zawsze pokrywa wszystkie koszty związane z organizacją uroczystości. Jednocześnie Czytaj więcej…

Zakłady pogrzebowe

Jak szybko zorganizować pogrzeb w Trójmieście?

Wiele osób nie ma pojęcia, od czego zacząć organizację pochówku w Trójmieście. Spora ilość obowiązków z tym związana sprawia, że warto jest pomyśleć o pomocy profesjonalistów. Zakład pogrzebowy Lilia zapewnia kompleksowe, a zarazem fachowe wsparcie. Czytaj więcej…

Zakłady pogrzebowe

Centrum Pogrzebowe Sandomierz – solidny zakład pogrzebowy z tradycjami

Sandomierz znany jest Polakom dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”. To miejsce słynie również z bogatej przeszłości historycznej, której pozostałością są cenne zabytki architektoniczne. Okolice miasta to zagłębie owocowe – urodzajne sady, plantacje, winnice są, obok turystyki, Czytaj więcej…