W obecnych czasach coraz więcej ludzi deklaruje, że jest ateistami lub agnostykami i mimo wychowania w jakiejkolwiek wierze postanawiają, że ich pogrzeb będzie zorganizowany w formie świeckiej. Jednakże takie pogrzeby, także wymagają kogoś, kto je poprowadzi. Taką osobą jest Mistrz Ceremonii.

Mistrz ceremonii jest to osoba, która posiada odpowiednie doświadczenie i umiejętności, aby właściwie poprowadzić pogrzeb świecki od początku do końca w sposób przemyślany i dokładnie zaplanowany. Jednak zdarzają się również pogrzeby katolickie, podczas których ich organizatorzy korzystają z usług takiego specjalisty, niezależnie od duchownego.

Mistrza ceremonii pogrzebowej powinno cechować nienaganna prezencja, wysoce rozwinięta empatia oraz powinien być swego rodzaju krasomówcą.

Praca mistrza ceremonii polega na przeprowadzeniu wywiadu o zmarłym, a na tej podstawie przygotowanie mowy końcowej, w której będzie przedstawione życie zmarłego. Mowa powinna podkreślać zasługi oraz stawiać zmarłego w dobrym świetle. Mistrz ceremonii doradzi, jeśli będzie taka potrzeba, również wybór odpowiedniej oprawy muzycznej. Prowadzony przez niego pogrzeb na pewno będzie miał godny i podniosły charakter.

Jednak pomimo posiadanych powyższych cech, nie każdy nadaje się, aby zostać mistrzem ceremonii. Jest to praca wyjątkowo trudna oraz obciążająca emocjonalnie. Praktycznie każda osoba, która trudni się prowadzenie pogrzebów, posiada poza pracą jakieś hobby. Pozwala to na odreagowanie po ciężkich przeżyciach i zachowanie zdrowia psychicznego.

Skorzystanie z usług mistrza ceremonii pogrzebowej jest coraz bardziej popularne w całym kraju. Najwięcej pracy mają w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź. Jednakże nie jest ich zbyt wielu. Na portalu Funer w dziale Mistrzowie Ceremonii można znaleźć kontakt do nich oraz zobaczyć, w jakim regionie kraju świadczą swoje usługi.


1 Comment

ciekawy serwis - Polecam · 18 stycznia 2021 o 17:13

Serwis domów pogrzebowych – warto się zapoznać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Organizacja pogrzebu

Usługi pogrzebowe Kozy

Zakład pogrzebowy w mieście Kozy oferuje kompleksowe usługi funeralne. Do takich usług należy między innymi całodobowy przewóz ciała do chłodni, pomoc w formalnościach oraz organizacja godnego pogrzebu. Na jakie usługi pogrzebowe mogą liczyć jeszcze mieszkańcy? Czytaj więcej…

Organizacja pogrzebu

Testament – co trzeba o nim wiedzieć?

Opis sposobu rozporządzania majątkiem po śmierci właściciela oraz wskazanie osób, którym ów majątek zostanie przekazany to najkrótsza definicja testamentu – szczególnego rodzaju dokumentu, który reguluje całość kwestii spadkowych. Co o testamencie każdy wiedzieć powinien? Testamenty Czytaj więcej…

Organizacja pogrzebu

Czym się kierować wybierając zakład pogrzebowy?

Utrata bliskiej osoby jest przykrym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Wiąże się z dużą dozą cierpienia i niedowierzania, problemem z akceptacją zaistniałej sytuacji oraz uczuciem przytłoczenia w związku z obowiązkiem zorganizowania pochówku. Wybór odpowiedniego zakładu Czytaj więcej…