Śmierć bliskiej osoby zawsze była wydarzeniem poruszającym i przygnębiającym. Zmarłym należało oddać szacunek i godnie pożegnać podczas pogrzebu. Te wartości przyświecają nam do dziś, jednak zwyczaje pogrzebowe znacznie zmieniły się na przestrzeni lat.

Zwyczaje pogrzebowe dawniej

Obrządek pochówku zaczął nabierać szczególnego znaczenia w okresie XVII, XVIII w. Wówczas o organizacji pogrzebu zgodnie z zasadą Pompa Funebris myślano już za życia. Okres przygotowawczy mógł zajmować nawet kilka miesięcy, a sam pogrzeb trwał 2-4 dni. Było to niemal wydarzenie towarzyskie, którego wielkość i rozmach określały rangę zmarłego.
Nieco później ceremonia ostatniego pożegnania stała się w większym stopniu wydarzeniem religijnym. Ciało zmarłego wystawiane było w domu, gdzie bliscy i żałobnicy mogli go pożegnać. Podczas czuwania przy zmarłym odmawiano modlitwy, śpiewano żałobne pieśni i przygotowywano się na złożenie ciała do grobu. Wyprowadzeniem trumny z domu zajmował się ksiądz, którego zadaniem było skropienie ciała wodą święconą i odmówienie modlitwy. Wynoszoną z domu trumną należało trzykrotnie uderzyć o próg na znak pożegnania zmarłego z jego domem. Następnie kondukt żałobny przemieszczał się do kościoła, skąd po mszy udawano się na cmentarz.

Zwyczaje pogrzebowe dziś

Współczesne pogrzeby różnią się znacznie od tych znanych z historii. Ze względu na uwarunkowania prawne, jak również medyczne, nie ma możliwości przeciągania organizacji pogrzebu na kilka miesięcy. Tuż po śmierci bliscy zmarłego powinni szybko i sprawnie załatwić formalności urzędowe, tak by w ciągu 2-3 dni można dokonać pochówku. Ciało zmarłego przechowywane jest współcześnie nie w domu, tylko w krematorium. Skrócono również okres czuwania przy zmarłym, które obecnie ogranicza się do modlitwy podczas uroczystości. Bardzo ważną różnicą w stosunku do pogrzebów sprzed wieków jest także możliwość kremacji zwłok.

Jak widać, zwyczaje pogrzebowe znacznie zmieniają się na przestrzeni wieków. Warunkują je aktualne obyczaje społeczne, jak też moda. Współcześnie funkcjonuje zwyczaj zatrudniania firmy funeralnej oferującej usługi pogrzebowe. Zadanie, które niegdyś spoczywało na najbliższych, dziś powierza się profesjonalistom.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Organizacja pogrzebu

Kompleksowe usługi pogrzebowe w firmie Kamińscy

Działająca od ponad dwudziestu lat na polskim rynku firma Kamińscy Usługi Pogrzebowe, to lider w kręgu przedsiębiorców funeralnych na terenie Zielonej Góry i okolic. W pięciu filiach zagład pogrzebowy Kamińscy prowadzi całodobową obsługę klientów, a Czytaj więcej…

Organizacja pogrzebu

Planowanie własnego pogrzebu

Planowanie własnego pogrzebu wydaje się być kontrowersyjne. Większość z nas nie myśli o śmierci. Zwykle żyjemy chwilą obecną, a więc nie zastanawiamy się, jak będzie wyglądać nasz pochówek. Powoli się to zmienia – coraz większą Czytaj więcej…

Organizacja pogrzebu

Organizacja pogrzebu w Poznaniu krok po kroku

Pogrzeb to jedno z tych najtrudniejszych wydarzeń w życiu człowieka, które bliscy organizują na pożegnanie bliskiej osoby. Często zdarza się tak, że rodzina zmarłego szuka zakładu pogrzebowego, który kompleksowo zajmie się organizacją ostatniej drogi bliskiej Czytaj więcej…