Śmierć bliskiej osoby zawsze była wydarzeniem poruszającym i przygnębiającym. Zmarłym należało oddać szacunek i godnie pożegnać podczas pogrzebu. Te wartości przyświecają nam do dziś, jednak zwyczaje pogrzebowe znacznie zmieniły się na przestrzeni lat.

Zwyczaje pogrzebowe dawniej

Obrządek pochówku zaczął nabierać szczególnego znaczenia w okresie XVII, XVIII w. Wówczas o organizacji pogrzebu zgodnie z zasadą Pompa Funebris myślano już za życia. Okres przygotowawczy mógł zajmować nawet kilka miesięcy, a sam pogrzeb trwał 2-4 dni. Było to niemal wydarzenie towarzyskie, którego wielkość i rozmach określały rangę zmarłego.
Nieco później ceremonia ostatniego pożegnania stała się w większym stopniu wydarzeniem religijnym. Ciało zmarłego wystawiane było w domu, gdzie bliscy i żałobnicy mogli go pożegnać. Podczas czuwania przy zmarłym odmawiano modlitwy, śpiewano żałobne pieśni i przygotowywano się na złożenie ciała do grobu. Wyprowadzeniem trumny z domu zajmował się ksiądz, którego zadaniem było skropienie ciała wodą święconą i odmówienie modlitwy. Wynoszoną z domu trumną należało trzykrotnie uderzyć o próg na znak pożegnania zmarłego z jego domem. Następnie kondukt żałobny przemieszczał się do kościoła, skąd po mszy udawano się na cmentarz.

Zwyczaje pogrzebowe dziś

Współczesne pogrzeby różnią się znacznie od tych znanych z historii. Ze względu na uwarunkowania prawne, jak również medyczne, nie ma możliwości przeciągania organizacji pogrzebu na kilka miesięcy. Tuż po śmierci bliscy zmarłego powinni szybko i sprawnie załatwić formalności urzędowe, tak by w ciągu 2-3 dni można dokonać pochówku. Ciało zmarłego przechowywane jest współcześnie nie w domu, tylko w krematorium. Skrócono również okres czuwania przy zmarłym, które obecnie ogranicza się do modlitwy podczas uroczystości. Bardzo ważną różnicą w stosunku do pogrzebów sprzed wieków jest także możliwość kremacji zwłok.

Jak widać, zwyczaje pogrzebowe znacznie zmieniają się na przestrzeni wieków. Warunkują je aktualne obyczaje społeczne, jak też moda. Współcześnie funkcjonuje zwyczaj zatrudniania firmy funeralnej oferującej usługi pogrzebowe. Zadanie, które niegdyś spoczywało na najbliższych, dziś powierza się profesjonalistom.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Organizacja pogrzebu

Usługi pogrzebowe Kozy

Zakład pogrzebowy w mieście Kozy oferuje kompleksowe usługi funeralne. Do takich usług należy między innymi całodobowy przewóz ciała do chłodni, pomoc w formalnościach oraz organizacja godnego pogrzebu. Na jakie usługi pogrzebowe mogą liczyć jeszcze mieszkańcy? Czytaj więcej…

Organizacja pogrzebu

Testament – co trzeba o nim wiedzieć?

Opis sposobu rozporządzania majątkiem po śmierci właściciela oraz wskazanie osób, którym ów majątek zostanie przekazany to najkrótsza definicja testamentu – szczególnego rodzaju dokumentu, który reguluje całość kwestii spadkowych. Co o testamencie każdy wiedzieć powinien? Testamenty Czytaj więcej…

Organizacja pogrzebu

Kim jest Mistrz Ceremonii pogrzebowej?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi deklaruje, że jest ateistami lub agnostykami i mimo wychowania w jakiejkolwiek wierze postanawiają, że ich pogrzeb będzie zorganizowany w formie świeckiej. Jednakże takie pogrzeby, także wymagają kogoś, kto je Czytaj więcej…