Zdarzają się takie sytuacje kiedy bliska nam osoba umiera poza granicami kraju. Wówczas konieczne jest sprowadzenie zwłok do Polski. Trzeba jednak wiedzieć, że aby zwłoki móc do kraju przewieźć to spełnić trzeba szereg formalności.

Pomoc zakładu pogrzebowego

Co prawda nie są to niezwykle skomplikowane procedury, jednak spełnienie ich wszystkich jest konieczne, aby móc sprowadzić zwłoki legalnie do kraju. Dobrze jest w takiej sytuacji wybrać zakład pogrzebowy Łódź, który oferuje takie usługi pogrzebowe i ma w tym doświadczenie. Dzięki temu zakład pogrzebowy nie tylko sprowadzi zwłoki, ale pomoże także w załatwieniu wszystkich koniecznych formalności związanych z transportem ciała. To czy zakład pogrzebowy oferuje takie usługi sprawdzić można w sieci, wystarczy wpisać „usługi pogrzebowe Łódź„.

Wizyta w starostwie lub urzędzie miasta

Pierwszym krokiem w celu sprowadzenia zwłok do kraju jest wizyta w starostwie lub urzędzie miasta. Tam należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na transport. Co ważne taka zgoda zawsze wydawana jest bardzo szybko. Nie trwa to dłużej niż trzy dni.

Urząd konsularny

Po zyskaniu odpowiedniego zezwolenia w urzędzie miasta kolejnym krokiem jest polski urząd konsularny funkcjonujący w państwie, z którego mają zostać sprowadzone zwłoki. Oczywiście w urzędzie konsularnym nie trzeba stawiać się osobiście. Zgodę na transport można wysłać mailem lub faksem. Taka droga z pewnością zdecydowanie przyspieszy bieg całej sprawie. Pamiętać należy, że za wydanie zaświadczenia na przewóz zwłok urząd konsularny zawsze pobiera opłatę.

Jakie dokumenty w urzędzie konsularnym?

Oczywiście, aby uzyskać odpowiednie zaświadczenie w urzędzie konsularnym, przedstawienie samej zgody na transport zwłok wydanej przez urząd miasta nie wystarczy. Poza tym dokumentem przedstawić jeszcze należy akt zgonu, zaświadczenie stwierdzające, że przyczyną zgonu nie była choroba zakaźna, zaświadczenie zakładu pogrzebowego potwierdzającego uprawnienia zakładu do transportu zwłok.

Transport zwłok a wymogi formalne

Nie można zapomnieć o tym, że do transportu zwłok konieczne będzie także zezwolenie sanepidu, a konkretniej zezwolenie odpowiednika polskiego sanepidu w kraju, z którego zwłoki będą transportowane. Pamiętać należy również, iż transport zwłok z zagranicy może odbywać się tylko i wyłącznie specjalnie przystosowanym do tego celu autem, które umożliwi transport zwłok przez długą drogę. Samochód musi być także odpowiednio oznaczony.

Kategorie: Transport zmarłych

1 Comment

Pomoc Pani Agnieszki · 13 maja 2020 o 20:19

Dziękuję za pomoc Pani Agnieszce i pracownikom firmy pogrzebowej Hades z Łodzi. Na tej stronie -z komentarza, znalazłam ich opis i opinie. Bardzo uczciwie mnie potraktowano – podpowiedziano tańsze rozwiązanie o którym nie wiedziałam dzięki czemu zaoszczędziłam niepotrzebnie wydanych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Transport zmarłych

Transport zwłok z Anglii do Polski – formalności i procedury

Anglia to kraj, w którym mieszka mnóstwo osób z Polski. Na wyjazd do tego państwa decydują się nie tylko pojedyncze osoby, lecz także całe rodziny. Niemniej nawet w przypadku przeprowadzki na stałe, mnóstwo rodzin pragnie, Czytaj więcej…

Transport zmarłych

Jak sprowadzić zwłoki z Niemiec do Polski?

Coraz częściej zdarzają się zgony Polaków w Niemczech, wtedy rodzina staje przed problemem sprowadzenia zwłok z Niemiec. Na szczęście w tym całym nieszczęściu w Polsce już działają wyspecjalizowane firmy, które pomagają załatwić wszelkie potrzebne formalności. Czytaj więcej…

Transport zmarłych

Transport zwłok na Ukrainę

Jeden z członków Twojej rodziny przebywał na wakacjach w Polsce? Najbliższa Ci osoba zmarła podczas pobytu na terenie Rzeczypospolitej? Nie wiesz, jak zorganizować przewóz zwłok na Ukrainę? Szukasz rzetelnej i profesjonalnej firmy, która od wielu Czytaj więcej…